Mintegy négyszáz dalszerző kap gyorssegélyt az Artisjustól

Mintegy négyszáz dalszerző kap gyorssegélyt az Artisjustól

Március végén könnyűzenei szerzők számára hozott létre 62 millió forintos támogatási keretet az Artisjus, hogy pályázat útján nyújthasson rendkívüli segítséget számukra. A felhívás minden olyan dalszerzőnek, szövegírónak szólt, akik lemondott fellépéseik és egyéb munkáik miatt jelentős bevételkiesést szenvednek el. A beérkezett pályázatokat elbírálták, a bruttó 160 ezer forintos segély hamarosan megérkezik a támogatásban részesülők számlájára.
 
A felhívásra 680 pályázat érkezett az Artisjus Zenei Alapítványához. A döntés értelmében 389 szerző részesül rendkívüli támogatásban, ők egyszerre több feltételnek is megfeleltek: koncerteztek volna a kritikus időszakban, de a lemondott fellépéseik vagy más elmaradó munkáik miatt bevételtől esnek el– és mindezt hitelt érdemlően bizonyították is a pályázatukban. Emellett szociális helyzetükből adódóan rászorulnak a támogatásra, és nem adtak be pályázatot az Előadóművészi Jogvédő Irodához rendkívüli segélyre. Az EJI-vel összehangolt pályáztatás célja az volt, hogy az erőforrások szűkössége ellenére a rászoruló zenészek minél szélesebb köre segítséghez juthasson. További szempont volt az elbírálás során, hogy a pályázó aktívan foglalkoztatott dalszerző legyen – szerzeményeik nyilvános elhangzásai teremtik meg ugyanis azt a jogdíjalapot, amelyből most el tudott különíteni forrást az Artisjus a soron kívüli segélyezésre.
 
„Nem csupán a rászorultság mértékét vizsgáltuk, a zenei bevételkiesés várható összegét is figyelembe vettük. Főállású szerzők számára szavaztunk meg támogatást, mert az ő keresetük beláthatatlan ideig nullára csökkent. Békeidőben éppen ez a bajba jutott szerzői réteg adja a szociális keret jelentős részét azáltal, hogy a jogdíjaik 10 százalékát átengedik kulturális és szociális célokra” – mondta az elbírálás részleteiről Vitáris Iván, az Ivan and the
Parazol zenekar frontembere, az Artisjus Zenei Alapítvány tizennégy fős szociális bizottságának egyik tagja. A bizottság javaslata alapján az alapítvány kuratóriuma hozta meg a végső döntést.
 
A rendkívüli helyzetre tekintettel a pályázatokat gyorsított eljárásban bírálták el, ez azonban fokozott körültekintéssel járt együtt: mindegyik bizottsági tag egyénileg is megvizsgálta az összes pályázatot, emellett több fordulóban közösen is megvitatták a beküldött dokumentumokat.
 
Az Artisjus Zenei Alapítvány egységesen bruttó 160 ezer forintot folyósít a pályázat nyerteseinek. A rászoruló szerzők 2020 második felében jelentkezhetnek újra támogatásért az Artisjusnál – ekkor már nem rendkívüli segélyre, hanem a minden évben meghirdetett szociális támogatásra pályázhatnak majd.