Budapest Music Expo 2017

Budapest Music Expo 2017

Magyarország egyetlen ingyenes zenei kiállítása immár 12. alkalommal kerül megrendezésre október 6-7-8-án a Hungexpo G, F csarnokában és a Passzázson.

Ha a zeneiparban dolgozol, profi zenésznek tartod magad, vagy csak otthon a négy fal között szeretsz zenélgetni, akkor ott a helyed. Több tízezer kipróbálható hangszer és zenei eszköz, 300 koncert és hangszerbemutató, szakmai előadások szakmabelieknek és hobbistáknak egyaránt. A főszervezővel, Andrásik Removal beszélgettünk minderről.
 
Miben nyilvánul meg idén az Expo monumentalitása?
 
Talán a legjobban a sokszínű jellemzővel lehetne illetni. A rendelkezésünkre álló 18 ezer négyzetmétert idén minden eddiginél hatékonyabban fogjuk kihasználni. Soha eddig nem látott méretet ölt az oktatást középpontba állító részleg. Ott lesz velünk az Öröm a zene, a Kőbányai, a Majdnem Híres, a Sonic School, a 1G School, a SET School és a Rocksuli is. Ilyen mennyiségű magániskola nem jelent meg korábban a kiállításon. A Pro Art egy elég komoly programcsomaggal készül, olyan ismeretterjesztő előadásokkal, melyek segítik a fiatal zenészeket az előrejutásban. Feltűnik egy olyan szegmens is, ami évek óta nem szerepelt a rendezvényen: a klasszikus zene, így a fúvós- és vonóshangszerek is előkerülnek. Ugyanakkor a Rádió Rock is önálló színpaddal lesz jelen. Nemzetközi zenekarokat is vendégül látunk, amikben elképesztően jó zenészek játszanak, annak ellenére, hogy nem mainstream együttesekről beszélünk.
 
A tavalyi majdnem 40 000-es látogatószám akkor szinte borítékolható is, hogy megdől?
 
Több új kiállítónk is lesz, ami bizonyára más rétegeket is megmozgat a korábbi évekhez képest. Mindemellett a már jól működő programok is maradnak, a koncertek és bemutatók számát tekintve így is kisebbfajta Guiness-rekordot állítunk fel: a három nap alatt 300 körüli programmal szolgálunk. Nyugodtan mondható, hogy a Budapest Music Expo évek óta Közép-Kelet-Európa legegyedülállóbb zenei vására és kiállítása, amit egy sokszínű fesztivál is kísér. Ebben az évben már biztosan fellép ennek keretein belül az Anna & the Barbies, a Cloud9+, a San Francisco Beat, a Hiperkarma, a Brains, a Roy és Ádám Trio és a Half Note City. Szinte a teljes hazai szakma képviselteti magát az összejövetelen valamilyen formában, legyen az koncert vagy bemutató. Legyünk őszinték, nem nagyon van más ilyen jellegű szakmai találkozóra lehetőség manapság.
 
Mit kell tudni az „Öröm a zene” tehetségkutatóról, aminek szintén a helyszínen lesz a döntője?
 
Ez a Budapest Music Expo szervezőjének, a HANOSZ-nak (Hangszeresek Országos Szövetsége) a társadalmi koncepciója, aminek a lényege, hogy felhívjuk az emberek figyelmét év közben is a hangszeres játék jelentőségére. Az Öröm a zene alapvetően három lábon áll: működik egy iskola, van egy 11 kategóriás szakmai díjátadó (közönség- és szakmai díjas Év zenésze, az Év Zenei Helyszíne, az Év Zenei Pedagógusa, az Év Felfedezettje, az Év Hangmérnöke, az Év Hangtechnikusa, az Év Világító- és Látványtechnikusa, az Év Hangszerjavító Műhelye, az Év Zenei Újságírója, plusz egy szakmai különdíj), illetve Magyarország legnagyobb szakmai tehetségkutatója is ezen a néven zajlik, aminek a döntője egy hosszú kiválasztási folyamat eredményeképpen áll össze kilencedik éve. Az idei évben körülbelül 400 zenekart hallgattunk meg különböző megyei elődöntőkön, határon innen és túl. A 22 állomás (Budapestet, Dunaszerdahelyet és Székelyudvarhelyet is beleértve) győztesei mérik össze az Expón a tudásukat. A zsűriben Horváth Gergő (ex-szerkesztő, Petőfi Rádió), Lombos Marci szövegíró, valamint Dandó Zoltán, Czutor Zoltán és Hrutka Róbert zenészek ülnek. Ezen a tehetségkutatón került felfedezésre a Margaret Island, a Junkie Jack Flash, Szatmári Juli és a Koalabell is. Elmondható, hogy a verseny mára eléggé kinőtte magát a Cseh Tamás Programmal együttműködésben, jövőre pedig a 22 állomás kibővül a Vajdasággal, Erdéllyel, a Kárpátaljával és a Felvidékkel. Nyeremények tekintetében is jelentős, hiszen 3 millió Ft értékű összdíjazásról beszélünk, amit hangszerre és hangtechnikai eszközökre, valamint hanglemez- és videókészítésre lehet költeni.
 
Gitárosként nem annyira jellemző, hogy valaki ennyire szívügyének érzi a feltörekvő zenészek és zenekarok sorsát. Honnan ez a lendület esetedben?
 
Én szépen megöregedtem már, ez a történet nem most kezdődött. 25 évvel ezelőtt felismertem azt, hogy nem állnék be abba a sorba, ahol küzdenem kell azért, hogy én magam lehessek valaki. Akkoriban már tanítottam, a tehetséget pedig mindennél többre értékeltem, így azt gondoltam, talán ilyen irányba indulhatnék. Érdekes, hogy mikor eldöntöttem, hogy nem erőltetem tovább a saját egómat, akkor minden más kezdeményezésem, ami másokért történt, arannyá vált a kezem alatt. Ahogy telt az idő, egyre mélyebbre és mélyebbre ástam magam ebben a történetben, hivatássá vált a dolog. Nagyon jó érzés tehetséges fiatalok életét segíteni. A visszajelzések pedig sokkal többet érnek nekem, mint az, hogy ott állok-e nagy terpeszben a színpadon vagy sem. Nem mondom azt, hogy ezt a döntést könnyű volt meghozni annak idején, és van, hogy hiányzik a színpad, de közben óriási sikereket érünk el mások sikerein keresztül, ami rendkívül jó érzéssel tölt el.
mm.alvajaro